Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Išvyka „Lietuvos ir Švenčionių krašto sąsajos su Dubingiais“

Paskelbta 18.04.2016

2016 m. balandžio 15 d. Trečiojo amžiaus universiteto Politologijos ir krašto istorijos fakulteto dalyviai lankėsi Dubingių miestelyje, kuris yra 20 km į pietus nuo Molėtų ir ilgiausio Lietuvoje Asvejos ežero, kartais vadinamo Dubingių vardu.
Dubingiai garsėja gražia gamta, turtinga istorija, buvusiais mūriniais rūmais ir mūrine evangelikų reformatų bažnyčia, stovėjusia Asvejos ežero saloje, kurioje dabar įrengtas Dubingių piliavietės pažintinis takas. TAU dalyviai apžiūrėjo, Šv. Jurgio bažnyčią, medinę Dubingių karčemą. Užlipę ant piliakalnio grožėjosi nuostabia panorama į Asveją ir be galo vaizdingas apylinkes, apžiūrėjo Antano Smetonos garbei statytą tiltą.
Ant vieno gražiausių Lietuvoje Asvejos ežero kranto stūkso didelė kalva, ant kurios XVI–XVII a. stovėjo didikų Radvilų rūmai ir evangelikų-reformatų bažnyčia. Radvilų valdymo laikais Dubingiai suklestėjo, tapo reikšmingu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centru, vienu iš reformacijos centrų Lietuvoje. Buvo atidaryta viena pirmųjų Lietuvoje popieriaus dirbtuvių. Iš Dubingių kilusi ir Barbora Radvilaitė, kuri po slaptų vedybų su karaliumi Žygimantu Augustu gyveno Radvilų rūmuose apie penketą mėnesių, kol Žygimantas buvo išvykęs Seimo reikalais į Lenkiją. Radvilų dvare virė prabangus gyvenimas. Dažnai į Dubingius atbildėdavo puošnios karietos, pakinkytos eikliais žirgais. Didikai sulėkdavo ne tik į dalykinius posėdžius, suvažiavimus, bet ir pramogaudavo prašmatniuose pokyliuose.
Dabar apie buvusius Radvilų rūmus primena įspūdingi griuvėsiai, kuriuos apžiūrėjo TAU dalyviai. Radvilų rūmų istoriją papasakojo gidė. Čia surasta keli šimtai vertingų radinių. Ankstyviausias – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto moneta (XV a. per.), vėlyviausi – marmurinių Radvilų antkapių fragmentai (apie 1630 m.). Bažnyčios šventoriuje ir rūsyje aptikta nemažai palaikų. Jie priskiriami Radviloms – vienai galingiausių Lietuvos didikų giminių.

                                                                                                                                                            ŠPT informacija